Warsztaty z robotów przemysłowych i mobilnych oraz modelowania 3D

Majowe weekendy to dla wielu osób czas bezwzględnego odpoczynku po długich godzinach spędzonych w pracy. I prawdopodobnie dużym przekłamaniem nie będzie fakt, że większość organizacji studenckich musi sprostać w tym miesiącu piętrzącym się obowiązkom – maj to bowiem miesiąc warsztatów i pikników naukowych, a KNAP, podobnie jak wiele innych kół zawsze chętnie podejmuje tego typu wyzwania. Z tego względu, kiedy Liceum Ogólnokształcące numer 1 we Włoszczowie zaproponowało przeprowadzenie przez naszych członków serii warsztatów dla uczniów bez wahania podjęto decyzję o wyjeździe.

27. i 28. maja Koło Naukowe Automatyki Przemysłowej przeprowadziło dla licealistów ILO im. gen. W. Sikorskiego cykl warsztatów dotyczących robotów przemysłowych i mobilnych oraz modelowania 3D.  Każda jednostka trwała około jednej godziny, na której uczniowie mogli posłuchać o automatyce i robotyce przemysłowej oraz samodzielnie, po zapoznaniu się z podstawami oprogramowania CAD, wykonać złożenie w pełni funkcjonalnego urządzenia.

Pierwszy warsztat dotyczący tematyki robotów przemysłowych i mobilnych składał się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie wysłuchali prezentacji wprowadzającej, która miała na celu przedstawienie nie tylko ogólnego zarysu tematu warsztatu, ale także przedstawienie samego Koła i studiowania na wydziale produkcyjnym Politechniki Warszawskiej. Następnie uczestnicy podzieleni na trzy grupy mieli okazję dowiedzieć się kilku rzeczy o robotyce oraz samodzielnie wypróbować działanie robota typu delta, manipulatora trójosiowego, jak również zapoznać się z dokładną zasadą pracy robota mobilnego MATKA stworzonego przez KNAP.

Podczas drugiego warsztatu uczniowie uczyli się podstaw modelowania 3D w programie Solidworks. Po narysowaniu z pomocą prowadzącego kilku różnokształtnych brył uczestnicy szkolenia mieli okazję samodzielnie złożyć młynek do kawy z przygotowanych wcześniej części, który dzięki sprawnej manipulacji wiązaniami imitował rzeczywiste ruchy.

Dwa dni warsztatów okazały się być niezwykle absorbujące i pracowite dla KNAP, mimo to cieszymy się, że wzbudziliśmy zainteresowanie młodzieży nie tylko zagadnieniami dotyczącymi automatyki przemysłowej, czy modelowania CAD, ale także samymi studiami na Politechnice Warszawskiej. Młodzi ludzie w większości przypadków stali przed wyborem właściwych dla siebie studiów i takie warsztaty pomogły im w pewnym stopniu rozjaśnić pogląd na studia na kierunkach ścisłych.  Chętnie współpracując z prowadzącymi i ambitnie podejmując stawiane przez nas wyzwania uczniowie pokazali, że są nie tylko sumienni i ciekawi świata, ale przede wszystkim kiedyś mogą dołączyć do grona inżynierów Politechniki Warszawskiej, co jest dla nas jednoznacznym sygnałem, że takie wydarzenia nigdy nie pozostają wśród ich uczestników bez echa.