Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK”

Dwa ostatnie dni były bardzo intensywnym czasem dla członków Koła Naukowego Automatyki Przemysłowej. Wszystko za sprawą odbywających się w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK”.

Obszerne stanowisko, na którym KNAP miał przyjemność prezentować swoje najnowsze projekty sprzyjało dużemu zaciekawieniu ze strony odbiorców. Cieszy nas to szczególnie, gdyż na tegorocznych Targach członkowie KNAP zaprezentowali między innymi najnowszą wersję robota Delta oraz całkiem nowy projekt – robota mobilnego Skorpion.  Dzięki warunkom, a także ogromnemu zaangażowaniu i zapałowi osób biorących udział w obsłudze stanowiska, KNAP mógł dotrzeć do maksymalnie dużej liczby odbiorców i nie tylko pochwalić się zmodernizowanymi projektami, ale także wdać się w merytoryczne, niesamowicie kreatywne dyskusje z innymi pasjonatami automatyzacji przemysłu.

KNAP na tegorocznym „Koniku” standardowo przedstawił kilka swoich najważniejszych projektów. Główną atrakcją był robot DELTA, o którym można było usłyszeć na wielu poprzednich imprezach naukowych, jednak na tych Targach pojawiła się w zupełnie odmienionym wydaniu. Przede wszystkim jest to zasługą zmian konstrukcyjnych, które skutkowały zamontowaniem stołu z otworami do nóg robota, dzięki któremu Delta mogła bardzo precyzyjnie układać napis „WIP PW” z piłeczek ping-pongowych. Ciekawą zmianą okazała się być również modernizacja aplikacji mobilnej do robota, poprzez którą możliwe jest sterownie Deltą z poziomu tabletu lub smartfona.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również Skorpion – autorski projekt poprzedniego prezesa Koła. Skorpion jest robotem mobilnym z kategorii robotów kroczących, dla których inspiracją stały się funkcje lokomocyjne zwierząt. Zatem głównym zadaniem stają się zagadnienia związane np. z transportem ładunku. Projekt jest w fazie realizacji, dlatego można było zobaczyć jak od podstaw przebiega budowa.

Jak zwykle ogromne zaciekawienie wzbudzały projekty związane z ingerencją człowieka w ich sterowanie. KNAP zaprezentował dwa takie projekty: manipulator trójosiowy oraz labirynt pneumatyczny. Na ich podstawie starano się pokazać mechanikę i działanie podstawowych elementów, w celu zaciekawienia innych studentów tematyką automatyzacji.

Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK” są nie tylko okazją do zaprezentowania się studentom Politechniki, ale również zobaczenia jak rozwijają się inne koła naukowe związane z naszą uczelnią. Pasjonatom wszystkich dziedzin życzymy owocnej pracy. Mamy nadzieję, że wszystkich zainteresowanych zaciekawiliśmy nie tylko zagadnieniami technicznymi, ale również działalnością Koła.